Šaty a tenisky

Pamätám si, že ešte pred pár rokmi bola táto kombinácia priam nepredstaviteľná…. Šaty boli výslovne elegantný kus odevu, ktorý sa nosil k elegantnej obuvi a predovšetkým obuvi s opätkami. Móda nebola až taká prešpekulovaná, ako je dnes, na Slovensku nebol taký rozmanitý výber oblečenia, obuvi, značiek. Súvisí to aj s masívnym rozvojom e-shopov a neustálym budovaním nových a nových nákupných centier. Keď si spomeniem, nie je to až tak dávno, keď som si chcela kúpiť počas vysokej školy dnes relatívne veľmi banálnu a dostupnú vec- kabelku značky Guess. Vtedy bola ešte viac menej takou raritou, mohla som ju zohnať jedine v Bratislave, v nejakom nákupnom centre, teraz už neviem či to bol Polus alebo Aupark, skôr ten Aupark, v predajni Guess, kde výber bol tiež veľmi obmedzený. Druhá možnosť bola objednať ju z českého e-shopu, ktorý predával americký tovar, tuším usaboutique.cz. Aj túto možnosť som využila, len koľko problémov a opletačiek s jednou kabelkou- za kabelku sa muselo platiť vopred na český účet a kabelka mohla byť vtedy zaslaná tiež jedine do Českej republiky. 😀 Alebo keď si chcel človek kúpiť napríklad naozaj pekné a výnimočné šaty, takmer žiadna šanca. Častokrát som si ich dávala radšej ušiť. Dnes až krútim hlavou nad tým, ako sa všetko za tých pár rôčkov zmenilo. Guessku má už pomaly každá teenagerka, oblečenia, topánok, šiat, doplnkov, kabeliek je všade na mraky. Nastal neskutočný pretlak e-shopov, vybudovalo sa veľké množstvo nákupných centier, tiež hlavne v súčasnej dobe nastal neuveriteľný rozmach anonymného predaja cez sociálne siete. Ľudia- zákazníci si vybudovali neskutočnú dôveru k elektronickému predaju, k čomu dopomohli obrovskou mierou zákony na ochranu spotrebiteľa….

Aktuálne v móde existuje toľko kombinácií, variácií, chaosu… častokrát sa v nej strácam…. už neplatia žiadne pravidlá, odhady, dohady, čo bude hitom, koľko sezón bude to a to pretrvávať, čo je a čo nie je módne….
Zdá sa mi, že v móde už pomaly prestávajú platiť aj marketingové princípy, zásady či stratégie životnosti produktu, ktoré sme sa učili aplikovať na výške na marketingových predmetoch (u módneho hitu, módneho výstrelku, …) 😀

Ťažko mi je posúdiť, či je to dobré, či zlé… no možno práve toto je jeden z najväčších faktorov, ktorý dopomohol k momentálne prevládajúcemu materializmu, prehnanej túžby vlastniť, predbiehať sa, súdiť ľudí podľa oblečenia, značiek, radiť ich na základe tohto do sociálnych vrstiev… fuj fuj fuj a ešte raz fuj.  🙁 🙁 🙁

Začala som šatami a teniskami- teda mojím outfitom, ako som v úvode spomínala, kedysi priam nepredstaviteľnou kombináciou. No dnes už existujú šaty, ktoré si práveže s opätkami nevieme predstaviť, šaty, ktoré si výslovne pýtajú tenisky. Ako napríklad tieto, čo mám na sebe, teplákový materiál, pohodlné, mierne extravagantné, kvôli zámerne roztrhaným rukávom. A ako príklad som použila k rovnakým teniskám aj ďalší typ asymetrických šiat s troška od veci, no zámerným nápisom “little black dress”. A práve v nedávnom článku o malých čiernych som tiež načrtla tému šaty a tenisky. Ja osobne nosím tenisky k športovým teplákovým šatám alebo k športovejším sukniam. Nie k elegantným, ako to zvykne robiť v dnešnej dobe veľa žien. Neodsudzujem, niekto to vie nosiť, niekomu tento štýl svedčí, na niekom ho možno dokážem aj obdivovať. No za mňa, kombinácia elegantných šiat či sukničiek s teniskami, jednoznačne nie! Veď kto rád nosí tenisky, existuje neskutočne veľký výber športovejších šiat, čo sa k nim naozaj hodia a vytvárajú super dojem z celého outfitu. Načo kaziť krásne elegantné šaty teniskami a celkovo už inakšou chôdzou v teniskách (všetci vieme, že s opätkami vyzerá ženská chôdza ináč, ako v teniskách) kazíme svoj príjemný ženský vzhľad  a pekný efekt elegantných šiat alebo sukní.

DSC_6874

DSC_6884

DSC_6869

DSC_6862

DSC_6864

DSC_6849

DSC_6857